Moravec: Úmrtí byla shoda nešťastných náhod

Autor článku:

P r a h a (ČTK) – Jen shoda nešťastných okolností a náhod byla nedělní smrt českého plochodrážního jezdce Michala Matuly. Prohlásil to v rozhovoru pro ČTK předseda Svazu ploché dráhy Petr Moravec. Dvacetiletý plošinář pražské Markéty zemřel na následky rozsáhlých vnitřních zranění po převozu do nemocnice, kam byl transportován po nárazu do hrazení při druholigovém plochodrážním duelu v polském Krosnu.

„Spolčilo se to všechno najednou proti němu, byla to nešťastná náhoda, nešťastná událost, bohužel,“ řekl Moravec.

V Polsku je plochá dráha nesmírně populární sport a velký důraz se tam klade i na bezpečnost. Pochybení pořadatelů tudíž Moravec vyloučil. „Je to tam na vysoké úrovni, lékaři jsou v každé zatáčce, sanitky mají ty nejmodernější, nezanedbávají nic,“ prohlásil a uvedl příklad: „Jezdec nesmí po sebelehčím pádu zpátky na dráhu do doby, než ho prohlédne doktor.“

V polské lize se začínají budovat nejmodernější nafukovací vaky, které by po oválu drah podobným tragédiím mohly zabránit. O jejich instalaci uvažuje i Český svaz ploché dráhy. „Stojí to asi dva miliony, ale v Pardubicích už máme na stole dobrou nabídku,“ upozornil Moravec. „Když se podaří sehnat finance, určitě se vaky zakoupí. Jednou přijde doba, kdy budou všude,“ dodal.

Autoklub Markéta letos vstoupil do druhé polské ligy jako vůbec první český plochodrážní klub v historii. K tragédii došlo poté, co Matula zavadil o kolo závodníka jedoucího před ním a po pádu proletěl dřevěnými mantinely.

Závod byl po incidentu ukončen.

Matula, jenž oslavil dvanácté narozeniny 8. května, byl několikrát v kariéře vážně zraněn, loni si zlomil stehenní kost a poslední těžký pád měl teprve před dvěma týdny v Kopřivnici.

Matulův dědeček Zdeněk patřil na přelomu 60. a 70. let mezi opory plochodrážního klubu v Kopřivnici v české nejvyšší soutěži. Na ploché dráze závodil i Michalův otec Pavel. Jeho syn začal jezdit v patnácti letech, o tři roky později přestoupil do pražského klubu.

Další vážná nehoda českého plošináře…

P r a h a (ČTK) – Dvacetiletý jezdec pražské Markéty Michal Matula, který si při nedělních druholigových závodech v Polsku způsobil smrtelná zranění, je od roku 1968, kdy se při 20. ročníku Zlaté přilby zabil jeden z nejlepších domácích závodníků historie Luboš Tomíček, čtvrtou obětí mezi českými či čs. plochodrážníky.

Před Tomíčkem zahynuli na Zlaté přilbě počátkem 60. let, kdy se závod jezdil ještě na travnatém oválu dostihového závodiště, například i Libor Dušánek a Němec Erich Stieglmeier (tréninková kolize 1961) nebo Antonín Vilde (opravná jízda 1963).

V poslední době došlo hned k několika velmi vážným nehodám českých plošinářů. Loni v červenci havaroval při ligovém závodě v Oxfordu Aleš Dryml mladší. V bezvědomí a kritickém stavu byl převezen do tamní nemocnice, ale dokázal se zotavit. Bratrovi Lukášovi zachránil život tři roky předtím otec Aleš, když mu po pádu ve slovinském Kršku vytáhl přímo na dráze zapadlý jazyk.

Půl roku před Drymlem se při argentinském mistrovství těžce zranil Antonín Šváb. I on zůstal po poranění hlavy několik dní v bezvědomí a dodnes se mu zcela nevrátila paměť. Vedle toho měl zlomenou čelist, ruku a lopatku. Ošklivé pády potkaly v poslední době i zkušeného Bohumila Brhela. Loni v srpnu si v ruském Balakovu zlomil po karambolu holenní i lýtkovou kost, předtím si léčil polámaný bederní obratel.

Úmrtí českých a čs. závodníků na ploché dráze:

20. října 1968 – Při jubilejním 20. ročníku Zlaté přilby v Pardubicích zahynul Luboš Tomíček. V pátém kole finálové jízdy po nevinně vyhlížejícím pádu do něho zezadu narazil soupeřův stroj a způsobil mu těžká zranění, kterým jeden z nejlepších tehdejších plošinářů v nemocnici podlehl.

31. května 1982 – V závěrečné jízdě semifinále mistrovství Evropy v nizozemském městě Stadskanaal nezvládl nájezd do zatáčky Zdeněk Kudrna a ve velké rychlosti narazil do dřevěné ochranné bariéry. Vodorovně umístěná prkna mu způsobila těžká poranění, která pětatřicetiletý jezdec v nemocnici nepřežil.

16. června 1991 – Při mezinárodních závodech na travnaté ploché dráze ve
francouzském Marimontu skončila náhle a tragicky kariéra nadějného jezdce Olympu Praha Jiřího Hurycha. Juniorský reprezentant a mistr republiky zahynul ve svých 20 letech.

27. května 2007 – Při druholigovém závodech v Krosně se smrtelně zranil dvacetiletý Michal Matula. Jezdec pražské Markéty v šesté jízdě nešťastně spadl a udeřil se do bariéry. V kritickém stavu byl převezen do nemocnice, kde na následky havárie krátce nato skonal.

Zdroj : ČTK

Zanechte komentář: