Před 47.Memoriálem Luboše Tomíčka

Autor článku:

Již toto pondělí 21. září je na programu vrchol druhé poloviny pražské plochodrážní sezony – Memoriál Luboše Tomíčka. Již po sedmačtyřicáté se špičkoví zahraniční jezdci utkají v Praze na Markétě s domácí elitou, aby společně uctili památku tragicky zesnulého Luboše Tomíčka. Kapitán československé reprezentace a pětinásobný republikový šampion na podzim 1968 podlehl vážným zraněním způsobeným při závodu o zlatou přilbu v Pardubicích. Tomíček tehdy vedl finálovou jízdu, ale upadl, dva jezdci za ním se mu zvládli vyhnout ten třetí již nikoli. Otec tří dětí byl převezen do nemocnice, kde po několika hodinách zemřel.

Nejúspěšnějšími závodníky v historii tohoto závodu jsou Ivan Mauger a Bohumil Brhel, kteří oba vyhráli čtyřikrát, Novozélanďan jako jediný v historii navíc dokázal vyhrát třikrát po sobě. Tři triumfy mají na svém kontě Ole Olsen a Antonín Kasper mladší. Sedmička závodníků zvítězila dvakrát, jsou to Barry Briggs, Jiří Štancl, Ole Olsen, Jason Crump, Ryan Sullivan, Nicki Pedersen a Rafal Okoniewski.

V českých podmínkách na mezinárodních podnicích toto nebývá pravidlem, ale při Memoriálu Luboše Tomíčka budou mít diváci možnosti navštívit depo závodních strojů. Jedná se o výjimečnou šanci prohlédnout si zblízka motorky, pohlédnout jezdcům do tváře, získat autogram či společnou fotografii a to mezi 16:30-17:30.

Největší hvězdou letošního ročníku je trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen, momentálně třetí muž Speedway Grand Prix. Dán už dva memoriály v Praze vyhrál, žádný z aktivních závodníků vícekrát v Tomíčkově memoriálu netriumfoval. V případě třetího vítězství by se Pedersen stal teprve pátým závodníkem v historii, komu se takový úspěch podařil. Nicki Pedersen společně pak s Martinem Vaculíkem, Martinem Smolinskim, Matějem Kůsem a Václavem Milíkem, se pak ještě budou fanouškům podepisovat při autogramiádě na tradičním místě u hlavního vchodu do stadionu Markéta mezi 17:45-18:00.

K dnešnímu dni podepsalo smlouvu o startu ve 47. Memoriálu Luboše Tomíčka patnáct závodníků z jedenácti zemí. Startovní listina je tedy nyní pro několik nadcházejících dní uzavřena. Zbylé místo zůstane volné do nedělního podvečera, je totiž rezervováno pro vítěze 67. Zlaté přilby města Pardubic. Pokud tomu okolnosti dovolí, tak vestu s číslem 1 oblékne vítěz zlaté trofeje z Pardubic.

Vstupenky jsou v předprodeji v síti TicketPortal.cz v cenách mezi 150 a 300 korun, zlevněná vstupenka stojí 100 korun. Děti do 15 let mají vstup ZDARMA

Startovní listina
1
2 Rohan Tungate (Austrálie)
3 Nicki Pedersen (Dánsko)
4 Josef Franc (Česká republika)
5 Jurica Pavlic (Chorvatsko)
6 Norbert Magosi (Maďarsko)
7 Eduard Krčmář (Česká republika)
8 Przemyslaw Pawlicki (Polsko)
9 Ben Barker (Velká Británie)
10 Václav Milík (Česká republika)
11 Martin Vaculík (Slovensko)
12 Martin Smolinski (Německo)
13 Peter Ljung (Švédsko)
14 Matěj Kůs (Česká republika)
15 Zdeněk Holub (Česká republika)
16 Renat Gafurov (Rusko)

17 Ondřej Smetana (Česká republika)
18 Michal Škurla (Česká republika)

Harmonogram pro návštěvníky

14:00 Otevření pokladen
16:30 Otevření stadionu pro diváky
16:30 (do 17:30) Volný vstup diváků do depa
17:45 (do 18:00) Autogramiáda (Pedersen, Kůs, Milík + dva zahraniční jezdci)
18:50 Ukázková jízda 125 ccm
18:55 Vystoupení mažoretek
19:00 Slavnostní nástup
19:10 První jízda
21:30 (cca) Finálová jízda
21:45 (cca) Ohňostroj

Zanechte komentář: