Klid před bouří končí. V Praze se rozjede nelítostný boj o body do Grand Prix

Autor článku:

Je to tady. Klid před bouří ustává. Až do pokročilého léta vyčkávala letos plochodrážní esa, než pro ně začne to hlavní. Grand Prix startuje 16. a 17. července v Praze na Markétě. Česká metropole je pořadatelem závodu nepřetržitě ve všech ročnících GP od roku 1997. Je to unikát, který nemá ve světě ploché dráhy obdoby.

Hned dva večery s elektrizující atmosférou a tisícovkami fanoušků v hledišti tak otevřou sezonu, v níž se hvězdy znovu utkají o titul mistra světa. Obhajuje ho Polák Bartosz Zmarzlik.

Právě jeho oslnivý tvrdý manévr byl doslova hitem posledního víkendu před startem GP.

S Maciejem Janowským, který v Polsku báječně rozjel sezonu, byl při té příležitosti v poněkud konfliktní situaci.

Možná právě to je velkým příslibem pro nadcházející nelítostné bitvy o body v prestižním seriálu.

Do bojů se chystají i další plochodrážní esa.

Třaskavá předzvěst Grand Prix! Šampion zářil, naštvaný soupeř utekl ze stupňů

Bartosz Zmarzlik zažil vydařenou generálku na pražský start Grand Prix. Dočkal se vytouženého domácího titulu, o který se v Polsku bojovalo během extraligové přestávky.

Ač je už dvojnásobným světovým šampionem, na polské scéně na prvenství musel čekat do víkendu, kdy ovládl tvrdý závod v Leszně, který byl tou nejlepší pozvánkou na bitvy v Grand Prix.

S Maciejem Janowským, dalším esem ze světového seriálu, Zmarzlik svedl velký boj. Už v základní části to mezi nimi jiskřilo. Ve finále to byl ovšem už úplně jiný level.

Po startu se po souboji právě s Janowským ocitl Zmarzlik na posledním místě, ale vzápětí ještě v prvním kole mu vše neméně tvrdým manévrem vrátil a rázem se vyhoupl na první místo, které udržel až do cíle.

„Strašně moc jsem myslel na tenhle titul. Je super, že se mi ho povedlo získat,“ rozplýval se po boji, který ještě dlouho vyvolával emoce v myslích jednotlivých aktérů.

Naštvaný Janowski dokonce opustil stupně hned po hymně, proti všem zvyklostem se odmítl účastnit tradičního aktu se šampaňským. Zatímco bublinkami zmáchaný Zmarzlik si ťukal lahví s třetím Januszem Kolodziejem, Janowski demonstrativně odešel.

Na dráze se ale vše před tím obešlo bez pádu, rozhodčí neviděl problém. Zmarzlik má titul. Na třaskavé pokračování souboje nejen těchto dvou se můžeme těšit v Praze.

Odkaz na video (finálová jízda v čase cca. 58:00):

https://www.youtube.com/watch?v=yuqMoJkg3FI

Brit Woffinden tahá trumf v boji o titul

Boji o titul britská plochodrážní ikona Tai Woffinden obětuje takřka vše. Zastesklo se mu po titulu, který kdysi získal už třikrát. Loni se jen z druhého stupně díval na prvenství úspěšně obhajujícího Bartosze Zmarzlika,

Ale letos chce být nejvýš zase on sám. Tak jako v letech 2013, 2015 a 2018. Na vítěznou cestu může nastoupit už v Praze 16. a 17. července.

Zjevně si chce v mnohdy časově nabitém plochodrážním životě vše zjednodušit, zbavit se únavného kočování. Může to být trumf. Zvláště když britská liga už nepředstavuje tak významnou soutěž, jakou je ta polská či švédská. „Polsko je teď pro mě domov,“ nastínil Woffinden pro média rezolutní změnu.

Ve Wroclawi, za kterou jezdí extraligu, žije s partnerkou i dvěma dětmi. „Je to vše jednodušší, když mě zavolají z jakéhokoli důvodu, můžu být na stadionu za pár minut,“ pochvaluje si mnohem větší sounáležitost s proslulým a bohatým polským klubem, který mu přináší značný podíl na obživě.

Ale vše je pro něj snazší i při GP. Seriál má tradičně hned několik zastávek v Polsku a nejbližším okolí.

Startuje v Praze dvojzávodem. Vedle české metropole se dvakrát pojede i ve Wroclawi, Lublinu a nakonec i v Toruni. Dočká se Brit čtvrtého titulu a posunu v historických tabulkách?

S Woffindenem získali tři tituly další slavní jezdci: Australan Jason Crump, Dánové Nicki Pedersen, Ole Olsen, Erik Gundersen. Více titulů mají jen legendy: Švéd Tony Rikcardsson a Novozélanďan Ivan Mauger šest, Švéd Ove Fundin pět, Dán Hans Nielsen, Novozélanďan Barry Briggs a Američan Greg Hancock čtyři.

Loňské pořadí GP:

1. Bartosz Zmarzlik (Pol.) 133, 2. Tai Woffinden (Brit.) 133, 3. Fredrik Lindgren 117, 4. Maciej Janowski (Pol.) 107, 5. Leon Madsen 89, 6. Jason Doyle 87.

Další esa pro Prahu: Emil Sajfutdinov (Rus.), Martin Vaculík (SR).

Domácí adept na překvapení: Jan Kvěch.

Dojatý Dán věnoval postup zesnulému strýci

Před startem GP došlo tak trochu k paradoxní situaci. Letošní seriál ještě ani nezačal, přesto už je jistý první účastník pro příští ročník. Dán Mikkel Michelsen si vyjel účast pro rok 2022 triumfem v ME, který potvrdil v polském Rybniku.

„Tohle věnuji tátovi, který tady se mou nemohl být a také strýci, který před před nedávnem zemřel,“ říkal po triumfu pro polská média dojatý Dán, který už kdysi v GP startoval ovšem bez většího úspěchu. „Teď chci, aby to vypadalo jinak,“ má načrtnutý plán. Na trvalý start mezi elitou si ale musí počkat do příštího roku.

Do GP se vždy kvalifikuje osm nejlepších z předešlého ročníku, nejlepší z kvalifikace, mistr Evropy a zbytek obsadí divoké karty.

Truchlit v Rybniku nemusel v pořadí ME nakonec druhý Dán Leon Madsen. Má pro změnu jistotu startu už v letošním ročníku GP a půjde do něj společně s Britem Taiem Woffindem, Australanem Jasonem Doylem či úřadujícím šampionem Bartoszem Zmarzlikem z Polska jako jeden z favoritů.

Sestupný výsledkový trend zaznamenával v ME jediný český zástupce Václav Milík, v Rybniku se čtyřmi body skončil třináctý, celkově pak desátý.

V GP v Praze jej coby domácího zástupce na divokou kartu už podle dřívějšího rozhodnutí pořadatelů nahradí Jan Kvěch.

Vaculík sbíral body, ale na postup to nestačilo

Závodní rozcvičku si před GP nenechal ujít ani Martin Vaculík, při ME dvojic v Debrecínu získal luxusních 16 bodů. Jeho kolegovi Jakubu Valkovičovi se tolik nevedlo, a tak v součtu Slováci obsadili třetí místo a do finále nepostoupili.

Předprodej v síti Ticketportal i s výhodným balíčkem

Vstupenky, které si fanoušci zakoupili na původní termín 5. 6. 2021, byly stornovány a každému klientovi byly vráceny finanční prostředky na svůj účet. Pro dvě kola konaná v červenci bylo nutné opatřit si nové vstupenky. Pořadatelé byli z počátku opatrnější a do předprodeje pustili pouze tolik vstupenek, kolik dovolovalo aktuální nařízení. Navíc se stále počítalo s omezeními typu větších rozestupů mezi diváky, popř. sektory. Zanedlouho se u akce na sobotu objevila informace „vyprodáno“. Vládní opatření se však v průběhu začaly značně uvolňovat a pořadatelé tak mohli do předprodeje dodat větší množství vstupenek. Proto i nyní mají fanoušci možnost zakoupit si vstupenky na oba závody a podpořit tak jezdce na divokou kartu přímo z ochozů stadionu. Předprodej probíhá pouze v síti Ticketportal. V rámci prevence není možné rezervování a prodej vstupenek na stadionu Markéta.

Vzhledem k značně snížené kapacitě není možné prodávat dětské vstupenky tak jako v minulých letech. Děti do 2 let mají vstup zdarma v případě, že budou sedět na klíně.

Na Ticketportalu je také možnost získat zvýhodněné vstupné. Pokud si fanoušek vybere vstupenku na oba dva dny, dostane z celkové částky slevu 20 %.

Odkaz na slevový balíček zde:
https://www.ticketportal.cz/event/Balicek-FIM-Speedway-Grand-Prix#modalBalicekMessage

V případě, že budou volné vstupenky i v den závodu, bude je možné získat také na pokladnách na stadionu Markéta, v pátek i v sobotu od 13 hodin. K dispozici bude i platební terminál. Mimo vstupenky budou k dostání i programy závodu, kde mimo startovní listiny na oba dny návštěvník nalezne i zajímavé čtení o pražské Grand Prix i jiných zajímavostech klubu.

Ceny vstupenek

SEKTOR
A12500 CZK
A22350 CZK
B1700 CZK
J,G1600 CZK
C,D,E,F,I,H1450 CZK

Hygienická opatření v rámci SGP

Pořadatelé jsou si vědomi toho, že větší množství lidí na jednom místě může zvyšovat riziko nákazy koronavirem. Právě z tohoto důvodu jsou pořadatelé připraveni striktně dodržovat veškerá hygienická opatření. Pořadatel zajistí dostatek desinfekčních prostředků. Zároveň pořadatelé apelují na fanoušky, aby veškerá opatření, která budou v danou dobu aktuální, respektovali a dodržovali případné prosby pořadatelské služby.

Podmínky vstupu na akci:

  • PCR test ne starší než 7 dní s negativním výsledkem
  • Antigenní test ne starší než 72 hodin s negativním výsledkem
  • Lékařské osvědčení o prodělání nemoci covid-19 v minulosti, od které neuplynulo více než 180 dní
  • Očkování: kompletní očkování doložené osvědčením o aplikaci druhé dávky a od aplikace druhé dávky očkovací látky uplynulo nejméně 14 dní
  • povinnost nošení respirátoru (FFP2, KN 95) nebo certifikované nanoroušky po celou dobu akce

Výše zmíněná potvrzení bude moci mít návštěvník jak v tištěné, tak i elektronické verzi.

Harmonogram závodů:

Otevření Race office 9:00 – 19:00

Otevření pokladen 13:00

Otevření stadionu pro diváky 16:30

Trénink /pouze v pátek/ 18:00 – 18:30

Slavnostní nástup 18:48

Start závodu 19:04

Slavnostní předávání cen cca 21:50

Zanechte komentář: