Memorial E. Nazimka a Lee Richardsona v Rzeszówě

Autor článku:

richardson.jpgpedersen_nicki2.jpgV sobotu se  na Městském stadioně v Rzeszówě uskutečnil 29. ročník memorialu Eugeniusze Nazimka a zároveň charitativní turnaj „Hvězdy speedwaye pro Lee Richardsona“. V závodě zvítězil Nicki Pedersen, ale to jistě nebylo to nejdůležitější. Všichni zúčastnění jezdci startovali zadarmo a výtěžek ze vstupného připadl rodině Lee Richardsona.

Již před závodem obdržela vdova po Lee Richardsonovi Emma, která byla na memorialu jako host, šek na sedm tisíc zlotých za prodej triček s podobiznou Leeho. Závodu přihlížel jako host také Jarek Hampel,ještě nezávodil, ale očekává se , že začne v nejbližší době.

Britský jezdec Lee Richardson se narodil 25.4.1979 v Hastingsu. Byl znám pod přezdívkou Rico. Se svojí ženou má tři syny. Mezi jeho největší úspěchy na dráze patří titul juniorského mistra světa z roku 1999. Několik let byl také účastníkem serialu Grand Prix. Jeho nejlepším umístěním v celkovém hodnocení bylo 11. místo. Dvakrát se mu podařilo probojovat na podium jednotlivého závodu Grand Prix. Osudným dnem pro Lee Richardsona se stal 13. květen, kdy Rzeszów jel ligové střetnutí ve Wroclawi. Ve své první rozjížďce se už na rovince dostal do kolize a po pádu celým tělem silně udeřil do mantinelu již bez vzduchových vaků. I přes rychlou lékařskou pomoc zemřel večer po 21. hodině na operačním stole.

32 letý polský jezdec Eugeniusz Nazimek utrpěl smrtelnou nehodu také při ligovém střetnutí. Stalo se to 12. července 1959 na utkání Rzeszów- Legia Warszawa. V jedné ze svých rozjížďek upadl a za ním jedoucí jezdec se mu už nestihl vyhnout. Nazimek zemřel na místě.

Samotnému Memorialu přihlíželo šest a půl tisíce diváků, kteří ve stoje a za potlesku přivítali rodinu Lee Richardsona.Jezdci vzdali čest Lee Richardsonovi a Eugeniuszi Nazimkovi na dráze svojí jízdou.  Vítězství si vyjel Nicki Pedersen, ale přestože se jednalo o přátelský závod byl rozhodčím napomínán pro nebezpečnou jízdu. O druhém místě musel rozhodnout až rozjezd mezi Rafalem Okoniewskim a Davey Wattem. Z výhry se radoval domácí jezdec. V průběhu závodu odstoupil Emil Sajfutdinov, který se ještě necítil fyzicky dobře po prodělané chřipce.