Mohou Pardubice ještě vyhrát?

Autor článku:

zlata-prilba-pardubice.gifmarketa.jpgZlatá přilba Pardubice minulé úterý podlehla na pražské Markétě tamějšímu Olympu v prvním finálovém závodě extraligy 40:50 a výrazně snížila své šance na extraligový primát. Jak často slyšíme kolem sebe, „je to sport a stát se může všechno“, ale Východočeši se před středeční odvetou nacházejí v problematické situaci.

Pražané disponují silným kádrem, znovu přivezou dva kvalitní cizince, lepší než jakékoli zahraniční jezdce, které by mohla ve středu využít Zlatá přilba. Je pravděpodobné, že Tomáš Topinka svůj cizinecký pár nezmění a přiveze do Svítkova znovu Nickiho Pedersena a Troye Batchelora.

Nickiho Pedersena bude z pozice náhradníka čekat šest jízd, z nichž aktuálně druhý nejlepší závodník světa zvládne pět vyhrát. V dalších třech jízdách nastoupí Batchelor a v alespoň dvou případech bude maximálně úspěšný. Při naplnění tohoto scénáře by Pardubicím zbylo jen osm jízd na to, aby smazaly desetibodové manko a ještě ty body, které ztratí v jízdách vyhraných pražskými cizinci.

Tam ale nebudou chtít dát svoji kůži lacino další pražští jezdci. Luboš Tomíček se výborně prezentoval při prvním finále na Markétě, Josef Franc byl zase do prvního finále nejlepším Čechem extraligy a navíc v jarním klání základní části zajel ve Svítkově výborný závod.

Problémy mají ale Pardubice nejen se silným soupeřem, ale i samy se sebou. V podstatě nemají k dispozici cizince, který by byl s to se vyrovnat některé z pražských zahraničních hvězd. Magnus Zetterström má za sebou špatný rok, minulý týden porazil na Markétě jen Zdeňka Holuba, Michala Škurlu, Luboše Tomíčka a své týmové kolegy, ale přesto zůstává pro Pardubice nejlepší volbou.

Peter Ljung je nevyzkoušený a nedoléčený po pádu ve Vojens, přestože nastoupil do Challenge v Goričanu. Tam to ale ze Švédovy strany nebylo nic moc, když skončil až devátý daleko za Alešem Drymlem nebo třeba pražským Troyem Batchelorem. Ben Barker už letos třikrát nesplnil možná nereálně vysoká očekávání. Tai Woffinden a Kenneth Bjerre jsou zranění do konce sezóny.

Hlavní zbraní měl být Rune Holta, ale i on se zranil. Jeho ruka není zlomená vážně a norský rodák by podle posledních informací mohl být připraven na středeční závody. Otázkou zůstává, jak by se k případnému Holtově vystoupení stavěl jeho polský zaměstnavatel ze Zielobé Góry, kterou čeká závod o třetí místo v polské ekstralize.  Druhou věcí je forma milovníka širokých pardubických zatáček, která jistě při návratu po zranění ruky nebude na optimální úrovni.

Šancí pro pardubické by mohlo být nasazení druhého cizince. Jak už bylo řečeno výše, není ale příliš z čeho vybírat, navíc jsou tým i manažer zvyklí na variantu s jedním cizím jezdcem na pozici šest a rovněž se jedná o velice nákladnou záležitost.

Pokud by se Pardubice skutečně rozhodly pro tuto možnost, nezdá se příliš pravděpodobné, že by místo ztratil Tomáš Suchánek nebo jeden z bratří Drymlů. Bez vesty by zůstal jeden z dvojice René Vidner – David Štěrovský, jehož post by zaujal Václav Milík. To by ale znamenalo větší počet jízd pro jednoho z jmenované juniorské dvojice a nejspíš i snížení počtu Milíkových jízd, což je další bodová ztráta, o které není jisté, jestli by jí další cizinec dokázal plnohodnotně vykompenzovat.

Přestože pozice Zlaté přilby není dobrá a, jak jsme na předcházejících řádcích naznačili, mnoho faktorů stojí proti ní, není nic rozhodnuto. Pardubice mají zkušený tým s minimálně třemi jezdci staršími třiceti let, nejlepšího juniora v republice a domácí dráhu s domácími diváky. Navíc stále věří ve faktor štěstí, protože „je to sport a stát se může všechno.“

Zanechte komentář: