Archív kategorie

Sajfutdinov ovládol Kumlu

emil-sajfutdinovDokonalou nadvládou Emila Sajfudtinova skončil tretí podnik Majstrovstiev Europy v švédskej Kumle. Rus ako prvý tento rok vyhral jedno z kôl s plným počtom 18 bodov. Druhý vo finále bol jeho krajan Grigorij Laguta. Ďalší z adeptov na titul majstra starého kontinentu Nicki Pedersen z Dánska skončil tretí.  Domáca divoká karta Antonio Lindbäck bol po skončení finálovéj jazdy diskvalifikovaný za prejdenie vnútornéj čiary oválu oboma kolesami.

Artiom Laguta vyhrál ve Francii, Suchánek těsně za postupem

Jen bod, respektive dva body dělily Tomáše Suchánka od postupu do Challenge Speedway European Championships ve francouzkém Lamothe-Landerron. Obsadil totiž osmé místou, tedy dvě místa pod postupovou čárou. Vítězem závodu se stal Artiom Laguta z Ruska, druhý byl Jesper Monberg a bronzový Przemyslaw Pawlicki. Do Challenge postupují ještě Linus Sunström a Krzystof Jablonski. Jako náhradník se kvalifikoval David Ballego z Francie. Sklamán může být i někdejší jezdec seriálu Grand Prix Švéd Fredrik Lindgren, který skončil o stupínek výše než náš Suchánek. Vyřazení potkalo i dalšího bývalého jezdce Grand Prix Bjerne Pedersena. Druhý český zástupce Matěj Kůs vybojoval šest bodů a umístil se na nepostupovém desátém místě.

Piotr Pawlicki vyhrál v Daugavpills

Vítězství Piotra Pawlickeho skončilo druhé semifinále Mistrovství Evropy jednotlivců, odkud pětice nejlepších postupuje do Challenge Speedway European Championships. Druhý byl v Lotyšsku Hans Andersen z Dánska a bronzový Grigorij Laguta z Ruska. Do Challenge postupují ještě domácí Kjastas Puodžuks a Andževs Lebeděvs. Jen jako náhradník postupuje Ukrajinec Andrej Karpov. Náš Jan Holub, který na poslední chvíli nahradil nemocného Martina Málka vybojoval dva body s končil patnáctý. Patrik Búri ze slovenské Žarnovice odstoupil ze závodu po první nedojeté jízdě.

Kvalifikaci ME v Kršku vyhrál Bogdanovs, Ondřej Smetana nepostoupil

FIM-Europe

smetana_ondrej_2013

Ve slovinském Kršku dnes proběhla druhá kvalifikace pro Speedway European Championships. Pět nejlepších postoupilo do Challenge, která se uskuteční 8. června v maďarském Debrecenu. Českou republiku zastupoval Ondřej Smetana, který na poslední chvíli nahradil z britské Premier League zraněného Aleše Drymla. Ondřejovi se příliš nedařilo a se ziskem tří bodů obsadil čtrnácté místo. O vítězi závodu musel rozhodnout až rozjezd třech jezdců. Zvítězil v něm Maksims Bogdanovs před Przemyslawem Pawlickim a Andrejem Karpovem. Z postupu se mohli radovat také Jurica Pavlic a Hans Andersen.

Aleš Dryml má zlomenou klíční kost

sec_1.jpgdryml-ales.jpgZe sobotního pádu a následného střetu s předním kolem soupeřova motocyklu při druhém finále Speedway European Championship si Aleš Dryml zlomil levou klíční kost. V tuto nemáme informace, jak dlouho bude trvat vynucená pauza. Jedná se o komplikaci zejména pro GKM Grudziadz, neboť jak Aleš Dryml, tak Andrej Karpov, který do českého jezdce vrazil, jsou právě jezdci elitního polského klubu, jenž má v tuto chvíli na marodce i Chrise Harrise.

Emil Sajfutdinov zvítězil v Gdaňsku

sec_1.jpgsajfutdinov.jpgEmil Sajfutdinov pevnou rukou vládne seriálu Grand Prix a v sobotu stejně kvalitně vstoupil i do konkurenčního projektu Speedway European Championship. Rus skvěle začal, překonal nezdar ve své čtvrté jízdě, přímo postoupil do finále, kde triumfoval. Na stadionu v Gdaňsku skončil druhý bývalý jezdec místního klubu Nicki Pedersen následován Taiem Woffindenem a Tomaszem Gollobem. Obhájce titulu mistra Evropy Aleš Dryml na břehu Severního moře s pěti body jedenáctý.

V Žarnovici vyhrál Pavlic, Simota nepostoupil

sec_1.jpgsc_zarnovica.gifpavli__.jpg Včera byla slovenská Žarnovica svědkem rozhodující kvalifikace o postup do finále letošního ME jednotlivců. Diváci sledovali opravdu vyrovnané závody, kdy rozdíl mezi druhým a jedenáctým v pořadí byl pouze dva body. Nejvíce bodů získal Jurica Pavlic. O další místa se jel rozjezd, ve kterém zvítězili ruští jezdci Roman Považný před Grigorijem Lagutou. Domácí Martin Vaculík se musel celkově spokojit se čtvrtou příčkou. Do finále postoupilo prvních 9 závodníků. To se bohužel nepodařilo Zdeňkovi Simotovi, který vyjel dva body a to stačilo na 14. místo. Tomáš Suchánek se jako náhradník v závodě nepředstavil.

Challenge ME jednotlivců živě na SpeedwayLive.eu!

sec_1.jpglogo.pngJiž za necelé dvě hodiny vypukne ve slovenské Žarnovici souboj o 9 míst v letošním finálovém seriálu ME jednotlivců. Také Česká republika bude mít v závodě své želízko v ohni když barvy naší reprezentace bude hájit Zdeněk Simota. Jak to dopadne? To se dozvíte mezi prvními díky přímému přenosu na webu SpeedwayLive.eu, kterým vás provede Roman Fusatý.

Zdeněk Simota postoupil do Challenge ME jednotlivců

Speedway European ChampionshipZdeněk SimotaRakouský Mureck hostil poslední semifinále ME jednotlivců. To určilo zbývající postupující pětici pro závod Challenge, který je na programu 6. července ve slovenské Žarnovici. Poměrně překvapivým vítězem se stal Kjastas Puodžuks, který si v rozjezdu poradil s Dánem Kenni Larsenem. Do závodu Challenge se probojoval také náš reprezentant Zdeněk Simota, který obsadil krásnou čtvrtou příčku a za sebou nechal i Grzegorze Zengotu, nebo Antonio Lindbäcka.

Vyhrajte vstupenky na Challenge ME v Žarnovici!

sec_1.jpgsc_zarnovica.gifSérie finálových závodu mistrovství Evropy jednotlivců letos kompletně mění svou tvář. Polský promotér se snaží prostřednictvím výrazně navýšených vyplácených náhrad přilákat i hvězdy, které mohli fanoušci vídat především v seriálu Speedway Grand Prix. Do čtyřdílného seriálu nazvaného Speedway European Championship (SEC) však vede cesta přes závod Challenge, který je naplánován na 6. července ve slovenské Žarnovici. Závod slibuje velice atraktivní podívanou a vybraní čtenáři Speedway Fakta mají díky spolupráci s pořadatelským Speedway Clubem Žarnovica, stojícím za obrozením slovenské ploché dráhy, exkluzivní možnost podívat se na tyto závody zcela zdarma!

V Debrecenu zvítězil Jurica Pavlic

sec_1.jpgmadarsko.png

V maďarském Debrecenu se včera rozhodlo o pětici jezdců, kteří postoupí do Challenge, který se uskuteční 6. července v Žarnovici. V Debrecenu vystartovali i tři naši jezdci: Tomáš Suchánek, Matěj Kůs a Martin Gavenda. Bohužel  žádnému z nich se nepodařilo postoupit. Nejblíže k postupu měl Tomáš Suchánek, který se dostal do rozjezdu o místo náhradníka a celkově skončil osmý. Matěj Kůs obsadil 11. a Martin Gavenda 12. místo. Závod vyhrál Jurica Pavlic po rozjezdu s Robertem Miśkowiakem. Třetí byl Hans Andersen a čtvrtý Sebastian Ulamek. Přestože skončil Janusz Kolodziej na pátem místě, tak do Challenge nepostoupil, neboť podle pravidel SEC smí z jednoho závodu postoupit jen dva jezdci ze stejné země a proto se v červenci do Žarnovice podívá mladý dán Nicklas Porsing.

Debrecen uvidí tři Čechy v kvalifikaci ME

sec_1.jpgmadarsko.pngVe středu se v Debrecenu koná druhý díl kvalifikace individuálního Mistrovství Evropy. Na severovýchodní okraj Maďarska se vydá trojice českých zástupců, Matěj Kůs a Tomáš Suchánek měli svá místa jistá, pozice pro Martina Gavendu se uvolnila odstoupením Angličanů z projektu SEC. Mezi favority budou určitě patřit letos znamenitě jedoucí Dánové Hans N. Andersen a Peter Kildemand, velezkušený Peter Karlsson nebo Janusz Kolodziej.

Nominace seniorské reprezentace

ceska-republika.pngPomalu se roztáčejí kola letošních vydání mistrovství světa a Evropy. To druhé už má svůj začátek dokonce za sebou, když Václav Milík nepřivezl z Ukrajiny postupové hřivny. Své místenky si už rozebrali i další členové seniorského národního týmu. Nejblíže svému startu jsou Matěj Kůs a Tomáš Suchánek, kteří už ve středu budou bojovat o postup za tučnou euroodměnou v kvalifikaci mistrovství Evropy v Debrecenu.

Červonograd přinesl překvapení, ne však to české

sec_1.jpgmadsen.jpgVelká budoucnost je prorokována nově nastartovanému mistrovství Evropy. To začalo v sobotu prvním kvalifikačním závodem na dráze v ukrajinském Červonogradu, kde se hned zrodilo několik obrovských překvapení. Bohužel se však nekonalo to, které by mělo českou příchuť, když mistr republiky Václav Milík skončil na solidním, avšak prvním nepostupovém šestém místě. Závod vyhrál Dán Leon Madsen, když nasbíral třináct bodů, a je tak na čele skupinky, která už může ladit motory na dlouhý ovál v Žarnovici, kde se v červenci jede Challenge.

Václav Milík pocestuje do Červonogradu

sec_1.jpgukrajina.pngÚvodní kvalifikační závod letošního individuálního mistrovství Evropy je naplánován na 20. dubna do Červenogradu. Na Ukrajinu se vydá mistr České republiky Václav Milík, který bude mít v boji o postup do challenge závodu v Žarnovici těžkou úlohu. Mezi hlavní favority bude patřit domácí pár Andrej Karpov a Oleksandr Loktajev společně s Poláky Przemyslawm Pawlickým a Maciejem Janowským. Za nimi mají velké ambice i mnohonásobný mistr Anglie Scott Nicholls a Dán Leon Madsen.

Mistrovství Evropy zná finálové lokace

fim_europe.gifsec_1.jpgMistrovství Evropy vstupuje rokem 2013 do své nové éry, pod vedením nového polského promotéra One Sport Marketing chce přilákat nejlepší jezdce a ukousnout si trochu toho nablýskaného chlebíčku elitní ploché dráhy, což byla dosud výsada Speedway Grand Prix a jejího britského promotéra BSI. Po mnoha dnech odkladů konenčně odtajnilo čtvrteční vydání deníku Przeglad Sportowy čtveřici lokací, kde Speedway European Championship vyvrcholí.

Divišov figuruje v kalendáři UEM

uem.gifdivisov.gifEvropská motocyklová federace dnes vydala aktualizovaný kalendář závodu spadajících pod její patronát. Narozdíl od předchozí edice v něm nechybí ani Divišov, který by měl hostit jeden ze čtyř finálových podníků seniorského šampionátu. Poslední publikovaný kalendář stále obsahuje množství otazníků, a tak je velmi pravděpodobné, že se ze strany UEMu dočkáme ještě dalších aktualizací.

Kalendář mistrovství Evropy 2013 – dva závody v ČR?

uem.gifzlata-prilba-pardubice.gifdivisov.gifEvropská motocyklová federace UEM zveřejnila kalendář závodů ranku mistrovství Evropy pro rok 2013. V něm prozatím chybí divišovský finálový závod ME jednotlivců. Ten měl původně šampionát uzavírat, ale nakonec by se měl konat jako druhý, nebo třetí v pořadí. Důvodem, proč středočeský městys v seznamu nefiguruje, je skutečnost, že se podobně jako Grand Prix v  mistrovství světa pojede čtyřdílná finálová série ME pod patronátem promotéra. Ten slibuje, že přiláká do mistrovství Evropy zvučná jména (zájem podle polských médií potvrdili např. Emil Sayfutdinov, Andreas Jonsson, Tomasz Gollob a další). Hlavním lákadlem jsou především vyšší odměny, které si jezdci po závodech rozdělí. Pro rok 2013 by se měly údajně pohybovat kolem 50 tisíc EUR (pro srovnání – po závodě Grand Prix si jezdci dělí přibližně 65 500 EUR). Otázka podmínek pro pořádání závodu tak ještě bude předmětem jednání mezi českými pořadateli a polským promotérem, který prozatím potvrdil pouze dva finálové závody u našich severních sousedů. Vše ale nasvědčuje tomu, že bychom elitní jezdce v boji o titul mistra Evropy měli vidět i v České republice, což je jenom dobře.

Aleš Dryml se stal mistrem Evropy

uem.gifdryml_ales3.jpgAleš Dryml se stal po deváté jízdě čtvrtého finálového závodu Mistrovství Evropy jednotlivců šampionem starého kontinentu. Před startem závodu v rakouském Murecku Dryml věděl, že úplnou jistotu titulu mu dá deset bodů. Jenže nejbližší soupeři ztráceli, a tak titul zaručilo už osm bodů ze tří jízd, poté nyní už čtyřnásobný medailista z individuálního evropského šampionátu defektoval a byl nakonec klasifikován jako sedmý. Po rozjezdu s celkově stříbrným Robertem Miśkowiakem vyhrál závod Kenni Larsen. Celkový bronz patří Andreji Karpovovi. Po celý průběh šampionátu se od sebe nehnuli Martin Málek a Tomáš Suchánek, kteří nasbírali shodně 23 bodů. V neděli byl na pátém místě lepší pardubický závodník, Málek skončil jedenáctý.

Finále ME z Murecku na speedwaylive.eu

logo.pngPo včerejší dávce emocí v Goričanu je tu nový den a nový live přenos. Znovu v něm pojede Aleš Dryml, který je deset bodů o titulu mistra Evropy. Jak se mu bude dařit dělat poslední krok, který bývá tím nejtěžším, můžete sledovat online prostřednictvím webu speedwaylive.eu. Závod začíná o půl třetí.