Archív kategorie

Jak jsem zase neviděl Zlatou přilbu SNP

Ploché dráze se věnuji nepřetržitě více jak 50 let coby fanoušek a obdivovatel s občasným tím článkem do médií. Byl jsem mnohokrát v Asenu, Berlíně, Inzellu, Vojens, Kodani a v Polsku jsem byl snad na všech stadionech. Ale jeden kamínek ve sbírce mi chyběl. Ne že bych v Žarnovici nebyl, ale Zlatou přilbu SNP jsem nikdy neviděl a do neděle se za to trochu „styděl“.

Hodně dobré Mariánské Lázně

Sobota v Mariánských Lázních se vydařila po všech stránkách včetně té sportovní. Klobouk dolů před hlavními organizátory Jiřím Dubským (organizace závodu) a Mírou Musilem (dráha), kteří toto budují doslova na koleni. Ano před závody byly trochu problémy s dráhou, kdy se řešily kamínky na dráze, ale i to se ke spokojenosti především jezdců odstranilo. Pochopitelně závody trvaly hodně dlouho, přes pět hodin, ale to na dlouhé občas bývá a musíme připočíst dva těžké pády a k tomu jeden vrtulník. Trochu by se mohlo diskutovat o výši vstupného, jestli 330,- Kč nebylo na českého fandu moc. Ale za 5 hodin hodně dobré podívané? Na extraligu hokeje stojí lístky kolem 300. Ne, nemyslím si, že by při nižším vstupném přišlo více diváku.

Jaká byla letos GP Na Markétě?

No určitě výborná a to po všech stránkách. Sportovní zpravodajství už dávno proběhlo a tak se zaměřím jen na některé momenty, které mohly zaujmout. Už příchod ke stadionu byl sympatický a bylo cítit, že se chystá velká věc.

Mrazivý Berlín

V Berlíně bylo tentokrát opravdu chladno, ostatně jako v celé Evropě. Zejména čtvrteční individuální mistrovství  Německa bylo hodně drsné, protože k 16-ti stupňům mrazu foukal ještě silný vítr. I přes neúčast zraněného Bauera to byl závod hodně dobrý a přímý souboj o titul mezi Niedermayerem a loňským mistrem Weberem byl celá čtyři kola na krev.

Vánoční setkání přátel ploché dráhy

Již podesáté se ve středu 20.12. v pivovaru Medlešice sešli příznivci a přátelé ploché dráhy na neformálním Vánočním posezení u dobrého piva. Probralo se dění kolem PD doma i ve světě, ještě jednou jsme si prožili triumf Václava Milíka na ZP a zalitovali, že nedostal divokou kartu pro GP. Probrali jsme i rozhodčí a nadcházející ledařskou sezónu. Setkání se mimo jiné zúčastnil i dlouholetý mechanik v táboře bratří Drymlů Jiří Havlíček a Hynek Štichauer s otcem.

Ke konci roku

Blíží se konec roku a tak se sluší udělat si pořádek a vrátit se k některým zprávám, na něž v průběhu roku nezbyl čas. Nejinak je tomu v plochodrážním světě. Na podzim tomu bylo neuvěřitelných 25 let, kdy tento svět ve 46-ti letech tragicky opustil jeden z velikánů polské i světové ploché dráhy Edward Jancarz. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století patřil spolu se Zenonem Plechem ke stálicím světové speedwaye a na kontinentu k těm nejlepším. Jancarz celý svůj jezdecký život prožil v mateřském Gorzowě. Byl mistrem světa  v družstvech, 9x se zúčastnil finále MS jednotlivců a v roce 1968 v Götebrgu získal bronzovou medaili. 7x byl ve finále tehdy prestižního MS dvojic z toho 4x stál na pódiu. Individuálním mistrem Polska se stal v letech 1975 a 1983.

Osobní výběr z polského tisku 2

Minulý týden se v polském sportovním tisku objevily po delší době zprávy o Tomaszi Gollobovi. Od jeho fatálního pádu při tréningu na motocross v Chelmu uběhly již tři měsíce a je stále upoután na lůžko v nemocnici v Bydhošti. Od pasu je ochrnutý a denně intenzivně 6 – 8 hodin cvičí pod dohledem fyzioterapeuta a dalších specialistů. Mírné zlepšení u něj nastalo, když v končetinách reaguje na tzv. hluboké podněty ošetřujících doktorů. Hrozně se těší na návrat domů, ale v současné době to není možné. Nejméně do konce září zůstane ještě v nemocnici.

Jaká byla letos Varšava?

No jedním slovem báječná. Odborníci říkali, že by se letošní GP měla zařadit k pomyslnému zlatému fondu světového speedwaye. Nelze než souhlasit. Organizačně všechno klapalo, jak má a některé jízdy byly opravdu lahůdkové. A řeknu vám, když šel po startu polský jezdec do čela, z řevu diváků až běhal mráz po těle. V této souvislosti musím poopravit kolegu Wernera Schauera ze Speedway A-Z – Narodowy stadion nebyl naplněný do posledního místečka, chybělo cca 5 tis. volných míst. Polská média uváděla kapacitu 54 tis. a přišlo 49. Ale to není podstatné.

Osobní výběr ze zahraničního tisku

Dostala se mi do rukou příloha polských novin Przeglad sportowy tzv. „Skarb kibica“ neboli Informační poklad pro plochodrážního fanouška. Je tam celá řada informací o jednotlivých klubech včetně délky dráhy, rekordu, o všech závodnících včetně jejich loňského bodového průměru hodnocení expertů atd. Mě však zaujaly informace o finančních rozpočtech klubů pro rok 2017. Jsou velice zajímavé. A dávají tušit, které kluby budou v letošním roce bojovat nejvýše.

Tak po Inzellu nevím

V úvodu podotýkám, že tento článek není výsledkovým hodnocením MS družstev v Inzellu, to už jste dostali hned po závodech, ale spíš zamyšlením nad některými otázkami světové ploché dráhy, takový fejeton.

Trapas ve Wilmersdorfu

Obvyklou předehrou MS v Berlíně Wilmersdorfu bývá čtvrteční Mistrovství Německa. Nejinak tomu bylo i tentokrát. O pořádný kopec trapnosti se při něm postaral nestor a veterán ledových plochých drah Günter Bauer.

Když dva dělají totéž…………………

cropped-sf-logo2.jpgKdyž dva dělají totéž není to vždy totéž. A v každém oboru lidské činnosti by si člověk měl zachovat chladnou hlavu. Jedině tak si zachová správný nadhled a dobrý pocit z toho, na co se dívá, nebo čeho je i součástí.

Nikolaj Krasnikov: „Nět nět, uže vsjo bylo“

krasnikov chomicevic_dmitrijInzell (Německo) – O minulém víkendu v bavorském Inzellu skončilo letošní MS na ledové ploché dráze jednotlivců. V depu i v hledišti bylo vidět mnoho slavných a zajímavých osobností dávné i nedávné minulosti v nejrůznějších funkcích. Osminásobného individuálního mistra světa Nikolaje Krasnikova není nutno nijak zvlášť představovat. Zde působil v roli jakéhosi mentora svého žáka a obdivovatele Dimitrije Koltakova, již také mistra světa. V pátek po tréninku byl čas na kratičký rozhovor.

Novodobý anglický kráľ

V čase písania tohto článku bolo jasné, že má v kapse ďalší titul vo svojej zbierke,ktorá aj napriek jeho mladému veku dosahuje už zavídenia hodné kúsky. Narodil sa v Anglicku, vyrastal v Austrálií, ale v súčasnosti drží plochodrážnu vlajku Spojeného Kráľovstvá poriadne vysoko. Reč je o Taiovi Woffindenovi, ktoré mu sa budem venovať vo svojom druhom článku.

Plochá dráha na Slovensku

Názov článku môže nabádať, že začneme niekde v roku 1950. Samozrejme mohli by sme, zaujímavšie sa mi zdá obzrieť sa za nedávnou minulosťou a tak trošku filozovať nad budúcnosťou. Plochá dráha na Slovensku sa už dlhšiu dobu prakticky zužila už len na pojem plochá dráha v Žarnovici. Tak ako každý šport tak aj plochá dráha striedala úrodné roky s tými povedzme, že slabšími. Posledné dve desaťročia su ukážkovým príkladom na taký menší rozbor.

Milan Špinka se po létech vrátil na místo činu

spinkaFoto  Shodou okolností jsme se o víkendu v Inzellu při posledním závodě MS na ledech sešli v malém příjemném penzionu familie Maier s Milanem Špinkou. V průběhu celého víkendu bylo dostatek času posedět u sklenky dobrého vína a povídat o všem možném. Tak třeba Milan zavzpomínal, jak v Salavatu závodil při minus 47 stupních. „Člověče, v klidu se člověk jakžtakž v teple udržel. Ale jak ses po startu rozjel, už v nájezdu mi mráz narovnával prsty a řídítka jsi držel silou vůle. No a jít třeba na malou, to byl taky zážitek“.

FIM Gala 2013 1. prosince v Monte Carlu

Měli si co vyprávět

Fotografie0898_1_1.jpgFotografie0899_1_1.jpgMinulý týden došlo v Praze na Markétě k poměrně vzácné události, kdy se v přátelském utkání sešli nejsilnější reprezentace Česka a Polska. Byly k vidění krásné jízdy, které musely potěšit oko plochodrážního fanouška, i když podle předpokladů ukázaly ten propastný rozdíl mezi naší a polskou respektive světovou plochou dráhou. Škoda, že v závěru došlo k poměrně těžkému pádu Adriana Miedzinského s Matějem Kůsem. Naštěstí následky dopadly relativně dobře.

GP Fantasy: Zatím vládnou Rafani

grand-prix.gifPřed začátkem letošní Grand Prix pozval mythos91, čtenář webu Speedway Fakta, další fanoušky ploché dráhy, aby spolu s ním na oficiálním webu Grand Prix soutěžili v tipování finalistů jednotlivých Velkých cen. Vytvořil pro tuto iniciativu samostatnou českou ligu, kde se střetávají mezi sebou čeští fandové. Liga se už solidně rozrostla a v současnosti má 22 registrovaných hráčů. České lize zatím neohroženě vládnou Rafani, kteří byli nejlepší v obou zatím odjetých kolech a jsou na čele i v absolutním celosvětovém pořadí.

Ohlédnutí 2012: Zbytek světa

world_1.jpg Na startu letošní plochodrážní sezony v Evropě bych se rád na závěr našeho ohlédnutí za tou loňskou podíval i na země z různých koutů světa, ze kterých není mnoho informací o ploché dráze, ale ve kterých se přesto nějaké závody odjely. Jmenovitě: západní Evropa ( Belgie, Francie ), východní Evropa ( Bělorusko, Estonsko), severní Amerika ( Kanada), Afrika ( Jihoafrická republika).