Archív kategorie

Autogram vítěze z roku 1973 ozdobí knihu

V minulých dnech byla uvedena na trh nová kniha autorů Petra Dufka a Romana Apeltauera s názvem sedmdesátkrát Zlatá přilba. Na jejích 324 stranách se čtenáři detailně seznámí s historií tohoto slavného pardubického plochodrážního závodu, který se v uplynulém roce konal už po sedmdesáté. Vy si jí jako čtenáři můžete objednat výhodněji díky slevě pro čtenáře našich stránek.

Sedmdesátkrát Zlatá přilba

Průvodce historií Zlaté přilby

OBJEDNEJTE SI TUTO KNIHU VÝHODNĚJI JAKO ČTENÁŘI SPEEDWAY FAKTA (více info najdete v článku)

Nejvýznamnější světový plochodrážní závod, pardubická Zlatá přilba, oslavil v minulém roce významné jubileum. Uskutečnil se už jeho sedmdesátý ročník. To bylo popudem pro známého motoristického publicistu Petra Dufka, aby připravil knihu „sedmdesetkrát Zlatá přilba“, zachycující nesmírně bohatou historii tohoto unikátního podniku. Vždyť poprvé byl uspořádán už v roce 1929!

Sergej Makarov mistrem Evropy

Rus Sergej Makarov se stal o víkendu v ruské Ufě Mistrem Evropy na ledové ploché dráze. Druhý skončil v celkové klasifikaci Ivan Čičkov a bronz vybojoval Luca Bauer, Němec startující s italskou licencí. Nedělní závod dopadl smolně pro vedoucího muže klasifikace po sobotním závodě. Soliannikov v první své jízdě upadl, poté vybojoval už jen tři body a předčasně ukončil závod. Nejlepším českým jezdcem byl po oba dny Andrej Diviš, který celkově skončil na devátém místě. Lukáš Volejník byl třináctý a Jan Klauz dvanáctý.

Druhý den vyhrál v Šadrinsku Koltakov a dotáhl se na Ivanova

Dmitrij Koltakov, co by loňský Mistr světa na ledě vyhrál nedělní závod světového šampionátu na ledě v ruské Šadrinsku a v celkové klasifikaci se bodově dotáhl na Daniila Ivanova. Ten totiž v neděli skončil až pátý. Druhý byl za Koltakovem Dmitrij Chmicevič a třetí velké překvapení Konstantin Kolenkin.

V Ufě vede Soliannikov

Souběžně s víkendem Ice Speedway Gladiators v ruském Šadrinsku se jede i Mistrovství Evropy na ledové ploché dráze a to v ruské Ufě. Vedoucím mužem šampionátu starého kontinentu je po prvním dni Rus Denis Oljannikov. I druhou příčku zaujímá Rus. Ve finále A dojel v sobotu druhý Sergej Makarov. Třetí příčka patřila ve finále dalšímu Rusovi Ivanu Čičkinovi. Nejlepším Čechem je po prvním dni Andrej Diviš, který vyhrál ve finále C. Jezdci si do tabulky Mistrovství Evropy zapisují body podle dojetí ve finále D, C, B a A.

Daniil Ivanov kraloval i první den v Šadrinsku

V ruském Šadrinsku pokračoval v sobotu třetím závodem seriál Ice Speedway Gladiatros. I tady kralovali Rusové a zejména pak Daniil Ivanov, který vyhrál finálovou jízdu před Dmitrijem Koltakovem, Dinarem Valajevem a mladíkem Nikitou Toloknovem Velkým překvapením bylo i šesté místo divoké karty mladičkého Konstantina Kolenkina.

Evropský šampionát ledařů zná své nasazení

Tří čeští jezdci vystartují ve finálovém víkendu Mistrovství Evropy na ledové ploché dráze tento víkend v ruské Ufě. Andrej Diviš bude mít na své vestě dvojku, Jan Klauz pojede se sedmičkou a Lukáš Volejník bude body sbírat se startovním číslem patnáct.

Druhý závod se stal kořistí Daniila Ivanova

Daniil Ivanov ovládl finále druhého podniku Ice Speedway Gladiators. Ve finále porazil Dmitrije Chomiceviče a loňského mistra světa Dmitrije Koltakova. Čtvrtý byl ve finále včerejší vítěz Dinar Valejev. V celkové klasifikaci vede Ivanov, před Chomicevičem a Valejevem.

První závod ovládl Valejev

Úvodní závod světového šampionátu v kazašském Almaty se stal kořistí Rusa Dinara Valejeva, který ve finálové jízdě dne porazil Daniila Ivanova, Dmitrije Chomiceviče a Švéda Martina Haarahiltunena, který byl ve finálové jízdě vyloučen za pád. Mistr světa z roku 2018 skončil pátý. Druhý závod prvního kola se jede v neděli.

Andrej Diviš zvítězil v Holicích

Fotoreportáž Petra Makuševa najdete v článku
Vítězem prvního závodu republikového šampionátu, který se odjel v sobotu na rybníku Hluboký v Holicích se stal Andrej Diviš. Druhý byl Lukáš Volejník a z bronzu se raduje Jan Klauz. Finálové jízda byla pro díru v ledu zrušena a výsledky uznány dle pořadí v základní části.

Holický závod je připraven

Pokud se nestane nic mimořádného a letošní zima nenabídne větší oteplení než se očekává, tak v sobotu 2. února opět zaburácí motory plochodrážních speciálů na zamrzlé hladině Autokempu Hluboká u Holic. Pořadatelé z místního AMK připravili vše potřebné k závodu mistrovství České republiky jednotlivců a věří, že jejich snaha nebyla marná.

V sobotu se pojede v Holicích

V sobotu se nakonec Mistrovský závod českého šampionátu na ledové ploché dráze pojede. Jediné místo, kde je dostatek ledu na uspořádání mistrovského závodu je rybník Hluboký v Holicích v Čechách.

V Kopřivnici se v sobotu nepojede

I přesto, že už to v minulém týdnu vypadalo s mrazivým počasím nadějně, dnešek byl pro kopřivnickou partu špatným dnem. Ranní mrazy sice slibovaly zlepšení, ale skutečnost byla úplně jiná. „Nedělní a pondělní oteplení udělalo své a nějaké centimetry ubyly.“ přibližuje situaci v Kopřivnici Tomáš Wanke. „Ovšem v pondělí se k tomu přidalo ještě husté sněžení, které pokrylo plochu Větřkovické přehrady rozbředlým sněhem a vodou. Dnes ráno sice přituhlo, ale vytvořil se dvojitý led, kdy mezi původní vrstvou a novou horní vrstvou vznikla vzduchová kapsa a na tom se jet nedá. Hledali jsme narychlo ještě náhradní řešení na nedaleké přehradě Baška, ale nestihneme zajistit všechna povolení. „ zakončil Wanke 

Čtvrtek rozhodne o neděli

Ve čtvrtek padne definitivní rozhodnutí a možnosti uspořádání závodu Mistrovství ČR na ledové dráze. Momentálně sice není na žádném místě, kde se ledový mistrák pořádá dostatečná vrstva ledu, ale pořadatelé SK Osečná jsou přesvědčeni, že do neděle ho bude dost a na rybníku Chrástná u osečné se pojede. O tom všem se však rozhodne až ve čvrtek. Další termíny pro ledové mistrovství je následující víkend, kdy by se měl uskutečnt šampionát jednotlivců 2.2 v Kopřivnici a o den později 3.2 v Holicicíh. O těchto závodech se rozhodne v pondělí 28.1.

Ani další víkend se ledy nepojedou

Přes veškerou snahu organizátorů závodů MČR na ledové ploché dráze Vás musím informovat, že ve dnech 19. – 20. 1. se žádný závod v České republice neuskuteční vzhledem ke skutečnosti, že v žádné lokalitě kde je pořádáme závody, není v tuto chvíli dostatečná síla ledu a předpověď počasí zatím nedává záruky pro organizaci závodu.

 

Sestavu finálové série Ice Gladiators určily sobotní kvalifikace

V sobotu se na ledových drahách ve finském Kauhajoki a švédském Ornskoldsviku uskutečnily dvě kvalifikace o postup do seriálu závodů Ice Speedway Gladiators 2019. Tam už byl dosazen loňský Mistr světa Dmitrij Koltakov. Zbylých dvanáct určily tyto kvalifikace a dvě poslední místa doplnily dvě stálé divoké karty určené FIM. Česká reprezentace vzhledem ke zranění dvou našich nejlepších jezdců nebude mít ve finálové sérii tentokrát zastoupení, jelikož se ani jednomu z naší pětice postup nepovedl. 

Startovní listiny světové kvalifikace

Dnes byly vydány oficiální startovní listiny víkendový ch kvalifikačních závodů Mistrovství světa na ledě. Vzhledem k zranění Jana Klatovského a Lukaše Hutly a rovněž odstoupení Antonína Klatovského je nase reprezentace složená s Jiřího Widtha, Davida Lízáka a Martina Běhala a Jana Peciny. 

Ledy se tento víkend nepojedou

Přes veškerou snahu organizátorů závodů MČR na ledové ploché dráze Vás musím informovat, že ve dnech 5. – 6. 1. se žádný závod v České republice neuskuteční vzhledem ke skutečnosti, že v žádné lokalitě kde je pořádáme závody, není v tuto chvíli dostatečná síla ledu a předpověď počasí nedává záruky pro organizaci závodu.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2019 přeje Speedway Fakta

Redakce Speedway Fakta přeje všem čtenářům našeho magazínu www.speedwayfakta.cz krásné prožití vánočních svátků, mnoho zdraví a štěstí v novém roce a mnoho krásných zážitků nejen na ploché dráze.

Tomáš Wanke
Speedway Fakta

Zemřel Miloslav Verner

Velmi smutná zpráva včera obletěla plochodrážní svět. Ve věku osmdesáti let zemřel legendární český závodník, trenér a činovník pan Miloslav Verner. Miloslav Verner v Mistrovství Československa vybojoval nejlépe třetí místo v roce 1971. V letech 1969 a 1970 se mu dařilo i ve Zlaté přilbě v Pardubicích, kdy skončil třetí a druhý. V závodech Mistrovství světa došel nejdále do kontinentálního finále. V MS družstev vybojoval dvakrát s československou reprezentací čtvrtou příčku. Na dlouhé dráze dojel ve finále MS roku 1970 třináctý. Po skončení kariéry závodníka se věnoval trenérské a činovnické práci. Plochou dráhu jezdili i jeho synovci Jan a Václav Vernerové, ale také vnuk Filip Šitera. ČEST JEHO PAMÁTCE.