Archív kategorie

Zemřel Antonín Kasper

Smutná zpráva k nám dorazila dnes v ranních hodinách. Navždy nás opustil legendární plochodrážník Antonín Kasper. V roce 1963 se stal vítězem posledního ročníku Zlaté přilby na travnaté dráze. Antonín Kasper jako vůbec první český jezdec získal angažmá v britské lize, reprezentoval Československo v závodech Mistrovství světa a Evropy a u nás jezdil v barvách Viktorky Žižkov. Trénoval jezdce Rudé Hvězdy Praha, Slaného a Mšena. ČEST JEHO PAMÁTCE

 

Rozlučky se sezónou jako na běžícím páse

Plochodrážní sezóna v Česku je již u konce a na většině stadiónech je čas na rozlučky se sezónou. Již tuto sobotu proběhnou hned dvě. V Pardubicích se bude se svými fanoušky loučit se sezónou vítěz letošní Zlaté přilby a náš nejlepší plochodrážník současnosti Václav Milík. Od 10 hodin do 12 hodin budete mít možnost svézt se s Vaškem Milíkem po pardubickém ovále. Ve stejný den od 14 hodin zakončí svou rozlučkou sezónu v Kostěnicích, kde jste rovněž srdečně zváni. O dva týdny později je v plánu Plochodrážní závěr sezóny v Kopřivnici, kde se budou loučit se svou první sezónou po obnově ploché dráhy v severomoravském městě Tatrovek. Začátek je plánován na 10 hodin a bude spojen i s náborem nových adeptů plochodrážního řemesla na Kopřivnicku. I tady jste pořadateli srdečně zváni.

Jaká byla letošní Zlatá přilba?

No pochopitelně báječná. Pořadatelsky naprosto bezchybná, perfektní komentování Romana Hájka s kolegou a k tomu pěkné počasí bez deště. No a když se přidá dvojité vítězství českých jezdců, muselo být srdce každého plochodrážního fanouška uspokojeno.

Startovní listina Tomíčkova memoriálu uzavřena

Poslední volná místa pro pondělní 49. Memoriál Luboše Tomíčka na pražské Markétě byla dnes po ukončení Zlaté přilby obsazena. Vítěz nedělní Zlaté přilby Čech Václav Milík si navlékne vestu s pětkou. Kdo bude v tradiční odvetě za Zlatou přilbu, jak se někdy Tomíčkově memoriálu říká si vyskočí na nejvyšší stupínek pódia? Startovní listinu závodu najdete uvnitř tohoto článku. Závod startuje od 19 hodin a rovněž jej bude živě přenášet Česká televize Sport 

Maksym Drabik Mistrem světa juniorů

Polák Maksym Drabik ovládl poslední závod Mistrovství světa juniorů do 21 let v Pardubicích a stal se tak Mistrem světa pro letošní rok. Druhý dnes skončil na svítkovském ovále Kacper Woryna a bronz si ve finále vybojoval obhájce titulu Australan Max Fricke. V celkové klasifikaci skončil druhý za Drabikem další Polák Bartosz Smektala a bronz patří Maxi Frickemu. Eduard Krčmář, který začal dnes vlažně, se nakonec v posledních svých dvou jízdách vytáhla na vítězství a postupoval do semifinále. Tam však skončil čtvrtý a celkově mu patřila dnes osmá pozice. V celkové klasifikaci se Eda umístil na jedenácté pozici. Na divokou kartu startující Patrik Mikel obsadil s nula body šestnáctou příčku.

Letošní Zlatá přilba je připravena

Už za dva týdny se bude na svítkovském ovále v Pardubicích znovu bojovat v nejstarším závodě na světě o Zlatou přilbu. Letošní 69. ročník odstartuje pátečním závodem Mistrovství světa juniorů do 21 let, v sobotu je pak na programu tradiční už 43. Zlatá stuha a vše vyvrcholí v neděli 1.10 69. ročníkem Zlaté přilby. Hlavní trofej pro vítěze je již nachystána a my Vám jí díky fotek od Petra Makuševa ukážeme.

Pro Tomáše Suchánka skončila sezóna

FOTO UVNITŘ
Pádem skončila pro Tomáše Suchánka nedělní Zlatá přilba SNP v Žarnovici. Po pádu v poslední jízdě základní části závodu, kdy zavadil o motocykl již upadlého domácího Patrika Búriho byl převezen do nemocnice ve Žiaru nad Hronom, kde mu byla diagnostikována zlomenina holenní kosti. „Na první moment jsem si myslel, že je to otevřená zlomenina, ale je to holenní kost hned pod kolenem. Roztříštila se mi na malé kousky. Až mi trošku splasknou otoky, dají mi tam nějaké destičky, teď to mám sešroubováno z venku. Tímto pro mě skončila letošní sezóna.“ zakončil Tomáš Suchánek pro Speedway Fakta. Tomovi přejeme za všechny čtenáře brzké uzdravení.

Greg Hancock opět na pražské Markétě

Tentokrát ne v roli jezdce, ale jako ambasador týdenního tréninkového kempu FIM a Mistrovství světa do 17 let. Zároveň se zúčastní čtvrteční autogramiády před finálovým závodem. Diváci, kterým se nepoštěstilo získat podpis současné plochodrážní legendy Hancocka při SGP, mají nyní druhou možnost.

Nicki Pedersen ukončil letošní sezónu

Nicki Pedersen oznámil ukončení letošní sezóny. Jeho zdravotní stav a poslední prohlídky u lékaře mu start v žádném letošním závodě už neumožní. „Moc jsem se chtěl vrátit na ovály a bojovat o body pro své kluby a dělat radost svým fanouškům v závodech Speedway European Championship a Speedway Grand Prix. Rozhodnutí lékařů je však jasné.“ řekl na své sociální síti Nicki Pedersen.

Josef Franc v Marmande sedmý, vyhrál bezkonkurenční Erik Riss

Erik Riss se stal jasným vítězem volného závodu na travnaté dráze ve francouzském Marmande. Druhý byl Dmitri Bergé z Francie a třetí příčku obsadil Theo Pijper. Ve velmi nabité konkurenci obsadil český jezdec Josef Franc sedmé místo. 

Milík z Kumlou na vítězné vlně

Indianerna Kumla je jak je již známo švédským klubem Václava Milíka. Úterý je dnem švédské nejvyšší ligy Elit Serien a Indianerna Kumla v závodě švédské Elit Serien dnes v podvečer porazila na své dráze Masarnu Avesta deseti bodovým náskokem. Václav Milík vyjel pro tým deset bodů, čímž byl druhým nejlepším jezdcem závodu. Nejlepším mužem v závodě v Kumle byl se čtrnácti body domácí Piotr Protasiewicz.

PGEEL: Wlókniarz Czestohowa – Stal Gorzów 46:44

Stal Gorzów neuhájilo svou neporazitelnost v dosavadní sezóně a podlehlo na dráze Czestochowe místními Wlókniarz 44:46. Domácí tým vedl k výhře Rune Holta, který vybojoval dvanáct bodů. Za tým hostí vybojoval nejvíce bodů Bartosz Zmarzlik. 

Ondřej Smetana ovládl Přebor i Memoriál

První letošní závod českého Přeboru a společně s nim i závod Memoriálu Jiřího Hurycha ovládl o víkendu v Chabařovicích Ondřej Smetana s plným počtem bodů. Druhý skončil Zdeněk Holub a z bronzové medaile se radoval Hynek Štichauer. Vítěz finále A se stal automaticky vítězem Memoriálu Jiřího Hurycha.

Polsko – Rusko 54:36

Přátelské utkání reprezentací Polska a Ruska na dráze v Ostrówě skončilo vítězstvím Polska vysoko 54:36. Nejvíce bodů pro Poláky vyjel Bartosz Zmarzlik, skvěle mu asistovala i dvojice Maciej Janowski a Przemyslaw Pawlicki, když oba vyjeli po deseti bodech. Ruský tým měl největší oporu v Grigoriji Lagutovi, který vyjel třináct bod. Dobře zajel i Andrej Kudriašov s devíti bodovým ziskem.

V Kopřivnici se dnes poprvé trénovalo

Trénink v úterý v Kopřivnici dopadl dobře. Dnes se tam o ostrému testování dráhy dostavilo několik jezdci, ale tím hlavním testovacím jezdcem byl Martin Gavenda, jehož poznatky vedení klubů bere v potaz. Na dráze se představilo několik plochodrážníků na klasických strojích, ale i na stopětadvacítkách a Flattrackech. Představil se dokonce i veterán Zdeněk Matula, který v dobové výstroji proháněl svůj stroj jako zamlada. 

Rovno a Mělničuk slaví vítězství

V ukrajinském Rovně se o víkendu bojovalo o další body do Poháru přátelství. Závod družstev se stal v sobotu kořistí domácího týmu Rovna. Druhé byly Swietochlowice a z bronzu se radovali jezdci slovenské Žarnovice. Náš zástupce ZP Pardubice obsadil čtvrté místo. Neporaženým mužem dne byl Maďar Jozsef Tabaka. Druhé den se již tradičně jede závod jednotlivců, který se stal kořistí domácího Stanislava Mělničuka. Druhý byl Jozsef Tabaka a bronzový Argentinec v barvách Swietochlowic Facundo Albin. Nejlepším českým jezdcem byl osmý Jarda Petrák.

Eda Krčmář pouze jako náhradník

Pouze jako náhradník postupuje Eduard Krčmář do finále Mistrovství Evropy juniorů. V maďarském Nagyhalácz obsadil po rozjezdu z Rusem Čugunovem, Lotyšem Kostigovsem a Ukrajincem Trofimovem šesté místo, což znamená jen místo náhradníka. Vítězem závodu se stal Polák Bartosz Smektala, druhý byl Němec Michael Härtel a bronzový Nick Škorja ze Slovinska. Do finále postupuje ještě čtvrtý Lukas Fienhage a vítěz již zmiňovaného rozjezdu s Krčmářem Rus Gleb Čugunov.

V Allsvenskan League se odkládalo

Oba závody druhé švédské ligy Allsvenskan League byly ve čtvrtek pro nepříznivé počasí odloženy. Mělo se jet ve Västerviku, kde domácí tým hostil Mariestad a Nyköpingu hostila Griparna Vargarnu Norrköping. Náhradní termín obou závodů je stanoven na 14. června.

Britské ozvěny 10

V desátých britských ozvěnách se ohlédneme za uplynulým týdnem ve všech britských ligách a jiných závodech na ostrovech. Kompletní přehled výsledků od neděle do neděle. 

Václav Milík třeti v Praze, vyhrál Jason Doyle

Fantastické třetí místo vybojoval Václav Milík v sobotu v Praze při čtvrtém závodě Speedway Grand prix, kde startoval jako divoká karta. Vítězem závodu se stal stejně jako vloni Australan Jason Doyle a druhý byl Američan Greg Hancock.