Archív kategorie

Letošní Zlatá přilba je připravena

Už za dva týdny se bude na svítkovském ovále v Pardubicích znovu bojovat v nejstarším závodě na světě o Zlatou přilbu. Letošní 69. ročník odstartuje pátečním závodem Mistrovství světa juniorů do 21 let, v sobotu je pak na programu tradiční už 43. Zlatá stuha a vše vyvrcholí v neděli 1.10 69. ročníkem Zlaté přilby. Hlavní trofej pro vítěze je již nachystána a my Vám jí díky fotek od Petra Makuševa ukážeme.

Pro Tomáše Suchánka skončila sezóna

FOTO UVNITŘ
Pádem skončila pro Tomáše Suchánka nedělní Zlatá přilba SNP v Žarnovici. Po pádu v poslední jízdě základní části závodu, kdy zavadil o motocykl již upadlého domácího Patrika Búriho byl převezen do nemocnice ve Žiaru nad Hronom, kde mu byla diagnostikována zlomenina holenní kosti. „Na první moment jsem si myslel, že je to otevřená zlomenina, ale je to holenní kost hned pod kolenem. Roztříštila se mi na malé kousky. Až mi trošku splasknou otoky, dají mi tam nějaké destičky, teď to mám sešroubováno z venku. Tímto pro mě skončila letošní sezóna.“ zakončil Tomáš Suchánek pro Speedway Fakta. Tomovi přejeme za všechny čtenáře brzké uzdravení.

Greg Hancock opět na pražské Markétě

Tentokrát ne v roli jezdce, ale jako ambasador týdenního tréninkového kempu FIM a Mistrovství světa do 17 let. Zároveň se zúčastní čtvrteční autogramiády před finálovým závodem. Diváci, kterým se nepoštěstilo získat podpis současné plochodrážní legendy Hancocka při SGP, mají nyní druhou možnost.

Nicki Pedersen ukončil letošní sezónu

Nicki Pedersen oznámil ukončení letošní sezóny. Jeho zdravotní stav a poslední prohlídky u lékaře mu start v žádném letošním závodě už neumožní. „Moc jsem se chtěl vrátit na ovály a bojovat o body pro své kluby a dělat radost svým fanouškům v závodech Speedway European Championship a Speedway Grand Prix. Rozhodnutí lékařů je však jasné.“ řekl na své sociální síti Nicki Pedersen.

Josef Franc v Marmande sedmý, vyhrál bezkonkurenční Erik Riss

Erik Riss se stal jasným vítězem volného závodu na travnaté dráze ve francouzském Marmande. Druhý byl Dmitri Bergé z Francie a třetí příčku obsadil Theo Pijper. Ve velmi nabité konkurenci obsadil český jezdec Josef Franc sedmé místo. 

Milík z Kumlou na vítězné vlně

Indianerna Kumla je jak je již známo švédským klubem Václava Milíka. Úterý je dnem švédské nejvyšší ligy Elit Serien a Indianerna Kumla v závodě švédské Elit Serien dnes v podvečer porazila na své dráze Masarnu Avesta deseti bodovým náskokem. Václav Milík vyjel pro tým deset bodů, čímž byl druhým nejlepším jezdcem závodu. Nejlepším mužem v závodě v Kumle byl se čtrnácti body domácí Piotr Protasiewicz.

PGEEL: Wlókniarz Czestohowa – Stal Gorzów 46:44

Stal Gorzów neuhájilo svou neporazitelnost v dosavadní sezóně a podlehlo na dráze Czestochowe místními Wlókniarz 44:46. Domácí tým vedl k výhře Rune Holta, který vybojoval dvanáct bodů. Za tým hostí vybojoval nejvíce bodů Bartosz Zmarzlik. 

Ondřej Smetana ovládl Přebor i Memoriál

První letošní závod českého Přeboru a společně s nim i závod Memoriálu Jiřího Hurycha ovládl o víkendu v Chabařovicích Ondřej Smetana s plným počtem bodů. Druhý skončil Zdeněk Holub a z bronzové medaile se radoval Hynek Štichauer. Vítěz finále A se stal automaticky vítězem Memoriálu Jiřího Hurycha.

Polsko – Rusko 54:36

Přátelské utkání reprezentací Polska a Ruska na dráze v Ostrówě skončilo vítězstvím Polska vysoko 54:36. Nejvíce bodů pro Poláky vyjel Bartosz Zmarzlik, skvěle mu asistovala i dvojice Maciej Janowski a Przemyslaw Pawlicki, když oba vyjeli po deseti bodech. Ruský tým měl největší oporu v Grigoriji Lagutovi, který vyjel třináct bod. Dobře zajel i Andrej Kudriašov s devíti bodovým ziskem.

V Kopřivnici se dnes poprvé trénovalo

Trénink v úterý v Kopřivnici dopadl dobře. Dnes se tam o ostrému testování dráhy dostavilo několik jezdci, ale tím hlavním testovacím jezdcem byl Martin Gavenda, jehož poznatky vedení klubů bere v potaz. Na dráze se představilo několik plochodrážníků na klasických strojích, ale i na stopětadvacítkách a Flattrackech. Představil se dokonce i veterán Zdeněk Matula, který v dobové výstroji proháněl svůj stroj jako zamlada. 

Rovno a Mělničuk slaví vítězství

V ukrajinském Rovně se o víkendu bojovalo o další body do Poháru přátelství. Závod družstev se stal v sobotu kořistí domácího týmu Rovna. Druhé byly Swietochlowice a z bronzu se radovali jezdci slovenské Žarnovice. Náš zástupce ZP Pardubice obsadil čtvrté místo. Neporaženým mužem dne byl Maďar Jozsef Tabaka. Druhé den se již tradičně jede závod jednotlivců, který se stal kořistí domácího Stanislava Mělničuka. Druhý byl Jozsef Tabaka a bronzový Argentinec v barvách Swietochlowic Facundo Albin. Nejlepším českým jezdcem byl osmý Jarda Petrák.

Eda Krčmář pouze jako náhradník

Pouze jako náhradník postupuje Eduard Krčmář do finále Mistrovství Evropy juniorů. V maďarském Nagyhalácz obsadil po rozjezdu z Rusem Čugunovem, Lotyšem Kostigovsem a Ukrajincem Trofimovem šesté místo, což znamená jen místo náhradníka. Vítězem závodu se stal Polák Bartosz Smektala, druhý byl Němec Michael Härtel a bronzový Nick Škorja ze Slovinska. Do finále postupuje ještě čtvrtý Lukas Fienhage a vítěz již zmiňovaného rozjezdu s Krčmářem Rus Gleb Čugunov.

V Allsvenskan League se odkládalo

Oba závody druhé švédské ligy Allsvenskan League byly ve čtvrtek pro nepříznivé počasí odloženy. Mělo se jet ve Västerviku, kde domácí tým hostil Mariestad a Nyköpingu hostila Griparna Vargarnu Norrköping. Náhradní termín obou závodů je stanoven na 14. června.

Britské ozvěny 10

V desátých britských ozvěnách se ohlédneme za uplynulým týdnem ve všech britských ligách a jiných závodech na ostrovech. Kompletní přehled výsledků od neděle do neděle. 

Václav Milík třeti v Praze, vyhrál Jason Doyle

Fantastické třetí místo vybojoval Václav Milík v sobotu v Praze při čtvrtém závodě Speedway Grand prix, kde startoval jako divoká karta. Vítězem závodu se stal stejně jako vloni Australan Jason Doyle a druhý byl Američan Greg Hancock. 

V Praze je vylosováno a dotrénovano

Dnes se v Praze trenovalo na zítřejší závod Speedwax Grand prix. Jde už o čtvrtý podnik prestižního seriálu světové špičky. Před tréninkem proběhlo losováni startovních pozic. Divoká karta české velké ceny Václav Milík začne závod ve čtvrté jízdě večera a postaví se na start proti Patryku Dudkovi, což je momentálně vedoucí jezdec šampionátu, dále proti slovenské hvězdě Martinu Vaculíkovi a slovinskému matadorovi Mateji Žagarovi.

Do finále jde pouze Josef Franc

Pouze Josef Franc se dokázal probojovat do finále Mistrovství Evropy na trávě. V semifinálovém závodě v Saint Macaire ve Francii obsadil páté místo. Druhý Čech ve startovní listině Hynek Štichauer skončil desátý po defektu ve finále B, kde měl ještě velkou šanci na postup, ovšem postupuje jen jako první náhradník. Vítězem závodu se stal Andrew Appleton, druhý byl Edward Kenneth a bronzový Paul Hurry.

V sobotu na pražskou Speedway Grand Prix

Již po jeden a dvacáté se můžeme vydat na pražskou Markétu na jeden ze závodu Speedway Grand Prix. Na start se postaví kompletní světová špička včetně našeho Václava Milíka, který bude startovat na divokou kartu. Z pozic náhradníků budou na svou příležitost čekat Josef Franc a Matěj Kůs. V celkové klasifikaci je na čele Polák Patryk Dudek, což jistě vyláká do ochozů mnoho polských příznivců. Na druhém místě je prozatím Jason Doyle a třetí pak Fredrik Lindgren.

Startovní listina evropského semifinále juniorů v Nagyhalász

Eda Krčmář obhajuje titul v devatenáctkách

V maďarském Nagyhalász se v sobotu uskuteční semifinále Mistrovství Evropy juniorů. Česká republika má v ohni želízko a to velmi žhavé. Se startovním číslem deset se představí slánský Eduard Krčmář. Společnost mu mimo jiné bude ve startovní listině dělat i slovenský junior Ján Mihálik a z pozice náhradníka pardubický Josef Novák.

Déšť zrušil Dánskou ligu

Oba dnešní závody dánské Superligy byly pro nepříznivé počasí přeloženy na jiný termín.